Ballady Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina | koncert | 26 października

Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina łączyła wieloletnia znajomość, oparta na trudnych do zwerbalizowania relacjach artystycznych kompozytora i poety. Zorganizowany z okazji Roku Romantyzmu koncert ukazuje muzyczność ballad Mickiewicza i poetyckość ballad Chopina.

Obaj twórcy pełnymi garściami czerpali z folkloru – z ludowych obrzędów, pieśni i muzyki instrumentalnej, baśni, podań i legend. W prastarych formach kultury ludowej szukali inspiracji dla swych dzieł. Ludowy kontekst będzie czytelny zarówno w słowach poezji, jak i melodiach oraz brzmieniu zrekonstruowanych instrumentów.

Ballady Mickiewicza wyrecytuje wybitny polski aktor prof. Jarosław Gajewski. Oprawę muzyczną dla recytacji stanowić będą ballady Chopina zaprezentowane na fortepianie przez prof. Joannę Maklakiewicz. Ich echo w ludowym kolorycie usłyszymy w wykonaniu staropolskich instrumentów – akordeonu, bębnów i zrekonstruowanych fideli kolanowych. Ballady Chopina w warstwie muzycznej splotą się z oryginalnymi ludowymi polskimi balladami, wzbogaconymi o oryginalne melodie ludowe Litwy.

W programie usłyszymy recytacje takich utworów jak: PierwiosnekRomantyczność, Świtezianka, Pani Twardowska. Wybrzmią też utwory: Ballada g-mollBallada As-dur, ludowa ballada Podolanka, ludowa pieśń Lipa, wybrane polskie ludowe mazurki, oberki i kujawiaki, litewskie melodie ludoweCałość dopełnią improwizacje.

W zespole towarzyszącym fortepianowi wystąpią XVI-wieczne instrumenty smyczkowe. Niektóre odkryto na wykopaliskach archeologicznych w Płocku w 1985 roku lub poznano dzięki przekazom ikonograficznym. Należą do nich np. suka biłgorajska, zwana też fidel płocką, lub fidele kolanowe, znane w Polsce w czasach Chopina i Mickiewicza, a zapomniane na początku XX wieku. Pierwsze kopie tych instrumentów dla celów estradowych wykonał Andrzej Kuczkowski wraz z prof. Ewą Dahlig i prof. Marią Pomianowską. Prof. Pomianowska podczas prac badawczo-artystycznych odtworzyła też technikę wykonawczą gry na tym instrumencie, która zanikła u końca XIX w.