O nas

Eugenia Dąbkowska – założyciel oraz prezes zarządu Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami, zawodowy tłumacz, animator wielu projektów kulturalnych czy edukacyjnych realizowanych w Polsce i zagranicą. Zajmuje się społecznie promocją kultury polskiej na świecie, jak również projektami zagranicznymi w Polsce, w ramach działalności Fundacji, ale także – zawodowo – z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza.  Członek redakcji Culture.pl. Realizowane przedsięwzięcia zostały docenione przez publiczność oraz media, część z nich była sfilmowana. Wiele odbyło się pod patronatami głów państw zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odznaczona licznymi nagrodami. Prowadzi projekty artystyczne, muzyczne i teatralne. Wspiera działania związane z dziedzictwem historycznym, m.in.  rekonstrukcję epitafium Radziwiłłów, czy upamiętnienie Sandora Petofiego w Warszawie. Kultura i sztuka oraz dziedzictwo narodowe są dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją.


Aleksander Laskowski – członek zarządu Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami, tłumacz i muzykolog. Jest rzecznikiem prasowym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Na antenie Programu II Polskiego Radia prowadzi autorskie audycje poświęcone tematyce operowej. W latach 2013-2019 współpracował z rosyjskim Radiem Orfiej. Publikował na łamach m.in. Zeszytów Literackich, Ruchu Muzycznego i Beethoven Magazine, zagranicą zaś na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung oraz Opera Magazine. Dwukrotnie był jurorem Opera Awards, uważanych za operowy odpowiednik filmowych Oscarów.


Maciej Wojtyszko – członek zarządu Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami  – reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych; w sezonie 1990/1991 był dyrektorem artystyczny,m Teatru Powszechnego w Warszawie a od 2018 Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 1970 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Członek Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich  Warszawie. Autor książek dla dzieci i młodzieży (Antycyponek (1975), Synteza (1978; nakręcił na początku lat 80. film na jej podstawie), Bromba i inni, Tajemnica szyfru Marabuta, Bambuko czyli skandal w Krainie Gier, Saga rodu Klaptunów (1981), Bromba i filozofia), komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977).Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS.

Odznaczenia: Krzyż Oficerski OOP, Krzyż Kawalerski OOP , Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Order Uśmiechu.