Ludzie

Eugenia Dąbkowska – założyciel i prezes zarządu Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami, zawodowy tłumacz i animator wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych realizowanych w Polsce i zagranicą. Zajmuje się społecznie promocją kultury polskiej na świecie, jak również projektami zagranicznymi w Polsce w ramach działalności Fundacji, ale także – zawodowo z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza. Wiele realizowanych projektów zostało docenionych przez publiczność oraz media, część z nich była sfilmowana. Wiele z nich odbyło się pod patronatami głów państw zarówno w kraju, jak i poza granicami. Odznaczona licznymi nagrodami. Zajmuje się projektami muzycznymi; zrealizowała rekonstrukcję epitafium Radziwiłłów, dzięki niej udało się m.in. upamiętnić Sandora Petofiego w Warszawie. Kultura i sztuka oraz dziedzictwo narodowe są dla niej nie tylko pracą zawodową, ale i pasją.


Aleksander Laskowski – tłumacz i muzykolog. Pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Na antenie Programu II Polskiego Radia prowadzi autorskie audycje poświęcone tematyce operowej, od 2013 współpracuje też z rosyjskim Radiem Orfiej.

Publikował na łamach m.in. Zeszytów Literackich, Ruchu Muzycznego i Beethoven Magazine, zagranicą zaś na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung oraz Opera Magazine. Dwukrotnie był jurorem Opera Awards, uważanych za operowy odpowiednik filmowych Oscarów.


Maciej Wojtyszko – członek zarządu Fundacji Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami  – reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych; w sezonie 1990/1991 dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 2018 Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

W 1970 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Członek Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie[1].

Autor książek dla dzieci i młodzieży (Antycyponek (1975), Synteza (1978; nakręcił na początku lat 80. film na jej podstawie), Bromba i inni, Tajemnica szyfru Marabuta, Bambuko czyli skandal w Krainie Gier, Saga rodu Klaptunów (1981), Bromba i filozofia), komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977).

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Odznaczenia:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka

Order Uśmiechu