Brzmienie „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza

ZAPRASZAMY NA KONCERT 5 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 Sala im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Transmisja na żywo w Radiu dla Ciebie.

Darmowe wejściówki pod adresem: sklepycynamonowe@rdc.pl

 Brzmienie „Sklepów cynamonowych”  Bruno Schulza to projekt muzyczny w autorskim opracowaniu i kompozycji prof. Marii Pomianowskiej oraz jej zespołu muzycznego.

Utwory zaprezentowane przez Marię Pomianowską, ilustrujące opowiadania, bazują na melodiach ludowych polsko-ukraińskiego pogranicza. W ten sposób, projekt przybliża twórczość Bruno Schulza w 130. rocznicę urodzin, wzbogaconą o muzyczny świat, w którym się wychował.

Świat pogranicza to mozaika kultur i przenikanie się melodii polskich, ukraińskich czy żydowskich. Poza melodiami kresów wschodnich, w projekcie zostaną przedstawione specjalne kompozycje wzbogacone o improwizacje „tworzone na żywo” pod wpływem emocji wypływających ze słuchania tekstów Schulza. Stanowią one ilustrację tajemniczej, symbolicznej,  wręcz malarskiej aury unoszącej się nad twórczością pisarza. Cykl opowiadań „Sklepy cynamonowe” pozwala czytelnikowi włączyć się w przeżycia młodego bohatera-narratora przemierzającego Drohobycz, niegdyś polskie, a obecnie ukraińskie rodzinne miasteczko Schulza, z którym na zawsze był związany. Podróż ta przedstawia w symboliczny sposób najważniejsze momenty życia ludzkiego.

To, co słowem autor maluje w swoich opowiadaniach – ten projekt opisze i wzbogaci dźwiękiem.

W ten sposób,  przybliżymy wybrane opowiadania z cyklu „Sklepy cynamonowe” wykorzystując słowo w wersji oryginalnej i dźwięk w formie kompozycji oraz improwizacji.

Projekt, którego głównym elementem są teksty Schulza, przedstawia je w formie recytacji (ilustrowanej muzyką instrumentalną), melorecytacji i utworów słowno-muzycznych.

Oprócz utworów instrumentalnych i melorecytacji, w projekcie pojawią się utwory słowno-muzyczne, których warstwa słowna będzie połączeniem tradycyjnych pieśni ludowych z cytatami pochodzącymi  z wybranych opowiadań. Łącznikiem staną się tu symbole dotyczące najważniejszych momentów życia ludzkiego pochodzące z tzw. „mądrości ludowej” jak i z dzieł Bruno Schulza.

Pomiędzy opowiadaniami pojawią się oryginalne ludowe pieśni i melodie instrumentalne z miejsca, gdzie żył i wychował się Bruno Schulz.

Wystąpi zespół muzyków pod kierownictwem Marii Pomianowskiej: Aleksandra Kauf, Wojciech Lubertowicz , Hubert Giziewski, Mingjie Yu.

Czytanie: Jarosław Gajewski