Słuchowisko „Odprawa posłów greckich”. Premiera 18.11.2023 r. godz. 12.00 w radiowej Dwójce.

                                                                                            

Fundacja Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami zaprasza na premierową emisję wyjątkowego słuchowiska w radiowej Dwójce, w sobotę 18.11.2023 r. o godz. 12.00. Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery.

W 2023 r. Antoni Libera, po raz pierwszy w historii polskiej literatury, dokonał transkrypcji renesansowego tekstu pierwszego polskiego dramatu Jana Kochanowskiego Odprawa posłów greckich.  Jak powiedział prof. Paweł Stępień, literaturoznawca: „Tradycja ma znaczenie, kiedy żyje. Liberze udało się tchnąć życie w tekst, nie unieważniając go”. Odprawa posłów greckich – polska nowożytna tragedia Jana Kochanowskiego została wystawiona po raz pierwszy 445 lat temu w Warszawie. Po wiekach, przesłanie dramatu jest wciąż aktualne. Warto odkrywać Odprawę… na nowo i przedstawiać kolejnym pokoleniom. Jest w tym dramacie krytyka zjawisk osłabiających państwo: przekupstwa, słabości rządu, braku szacunku dla prawa. Mit o wojnie trojańskiej powszechnie znany w Renesansie wśród ludzi wykształconych, służy ukazaniu analogii między losem Troi a zagrożeniami czyhającymi na Rzeczpospolitą. Dramat Jana Kochanowskiego skrywa ponadczasowe przesłanie, tak istotne w dzisiejszych czasach. Aktualne bez względu na kontekst – jest wezwanie do tych, którzy sprawują rządy, aby robili to odpowiedzialnie. Ich zadaniem jest dbać o dobro ogółu, przestrzegać prawa i moralności. Tragedia pisana staropolskim językiem, nie zawsze dotrze ze swoim przekazem do wszystkich odbiorców. Dlatego też, wymaga pracy adaptacyjnej, interpretacji współczesnych aktorów i reżysera. Do udziału w słuchowisku udało się zaprosić wspaniałych aktorów i twórców, którzy zaangażowali się w jego powstanie. Od autora transkrypcji Antoniego Libery, który użyczył także na antenie głosu Janowi Kochanowskiemu, reżysera dźwięku Andrzeja Brzoski, który udowadnia jak działa magia radia, kompozytorki Marii Pomianowskiej – laureatki tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych, która łączy dźwięki renesansowych kompozytorów z muzyką starożytności, aż po zespół aktorów, którzy z wielkim oddaniem przekazują słuchaczom najważniejsze strofy tekstu – wszyscy zdają sobie sprawę, w jak niepowtarzalnym wydarzeniu uczestniczą.

Zachęcamy do wysłuchania:

https://www.polskieradio.pl/8/10160/artykul/3281322,odprawa-poslow-greckich-najstarszy-polski-dramat-w-nowej-odslonie-premiera-posluchaj

Wystąpili:

Antenor – Mariusz Bonaszewski

Parys – Ksawery Szlenkier

Helena, Chór – Joanna Kwiatkowska-Zduń

Poseł, Więzień – Leszek Zduń

Ulisses – Szymon Kuśmider

Menelaos – Maciej Maciejewski

Priam – Jacek Król

Kasandra, Chór – Aleksandra Ciejek

Kapitan, Iketaon – Jacek Pluta

Ze specjalnym udziałem Anny Seniuk w roli Piastunki

Janowi Kochanowskiemu głosu użyczył Antoni Libera

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Maria Pomianowska

Reżyseria – Leszek Zduń

Kierownik produkcji – Lena Dąbkowska

Słuchowisko zrealizowano z Funduszy Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Fundację Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami.

Partner – Program 2 Polskiego Radia.